Are grocery costs on the rise? I think we are doing pretty well now with our budget. After all, both Minnesota and Wisconsin are high producers of dairy. And what about 2 people? If possible, plant a small garden or use planters to grow vegetables. Can I confess to you that grocery shopping without my kids feels like a vacation? As you can see, the chart shows a noticeable difference in grocery prices. Steak and lobster every night? Whey protein is another great way to get … For instance, if you bring home $2,000 per month then you’re apt to spend around 190 a month on groceries and eating out. Thanks so much and God bless you for this information. Part 1: The Grocery Budget. This prevents impulse shopping or the purchasing of WANTS instead of NEEDS. Depending on what’s on sale and the total grocery bill, I might have room to buy some bananas. hardly buy any meat. The average grocery bill for two adults aged 19-50 in 2015 was $569.55, per month, meaning average grocery costs for this age group have risen 4.30% in the last five years. The average prices reported from various cities was not what I expected. But how does location affect the average grocery bill? Okay, now on to a grocery budget recap! Today, I never spend more than $600 a month on groceries. The average grocery bill for two adults aged 51-70 in 2015 was $537.22 per month, meaning average grocery costs for this age group have risen 5.04% in the last five years. The last time I checked, there were 50 states, not 38. We’ll use that report to talk about the average grocery bill for two. Maybe you’re in the middle of paying off debt and are looking for ways to cut your food budget. When I tell people this usually I get the typical "that can't be possible" response, "you ea Is it possible for two adults to eat for $50 per week? These meals are pretty monotonous, as the budget doesn’t leave a lot of room for variety, fruits, vegetables or snacks. I have Walmart, Target, and … How do you save money on groceries? I hope I can start saving money for my family with these tips! What is everyone buying? When we have other people staying with us, I increase the grocery budget by $25 per person. I know I did. In fact, my average is closer to $550 a month — and that’s with four teenagers in the house. WATCH: How to Meal-Prep a Week of Healthy Lunches for Less Than $20. For some, it may only be $25 for the whole month. Are you including things like, Shampoos, Soaps, Laundry detergent, Brillo pads, Windex, paper towels, etc etc? If apples are on sale, I’ve got apples to give the kids for snacks. Here are some tips to help you save money on groceries. We are at $800/ month for our grocery budget, which includes everything you would buy at a grocery store in addition to food (detergent, toiletries, toilet paper, dog food, etc.) Option #2: $100 per person, per month. It also prevents last-minute take-out or restaurant runs. Do people spend more on groceries now than they did five years ago? Take some time to track your past or present spending and then use that information to come up with your monthly grocery budget. $200 A Month Grocery List. As I've explained in detail in my envelope budget system post, the standard I've always suggested is $100 per person in your family per month.Whether it's a newborn, a teenager, or an adult – each person living in your house gets that same $100 every month. And an average of 54.8 percent of that money was spent on food away from home. . However, it was a lot for us at the time. These are the most recent grocery spending numbers as of this writing. I’m sure you’re thinking that a $100/week (or $400 a month) budget is impossible for two people, let alone three. The food is no bargain if it just goes to waste. Yes, you have to follow the link to see the whole report. We can’t talk about grocery spending without taking location into account. We make a list. Let's start at the top, shall we? This report from the Missouri Department of Economic Development rates the cost of living per state. Aug 20, 2016 - This is a meal plan and grocery list, as well as how it all comes together to feed 2 people for 100 dollars a month. The charts above on the cost of food for Americans vary greatly. However, these national averages vary based on where you live and the quality of your food purchases. That is just a snapshot of what the report looks like. I actually spend $250 to $300 monthly for my husband and I. Were you surprised? It seems like my grocery bill has gone way up since Covid-19. This was really helpful. Obviously grocery budgets will vary greatly and not all of you will be able to spend only $200 a month. Laurie Blank is a freelance writer and licensed Realtor practicing in Minnesota and Wisconsin. And guess what: We eat GOOD and healthy food. Arkansas residents, for instance, spend a lot less on groceries than those living in Nevada. Lastly, I am only supporting ONE person with this grocery budget, no kids or anyone else. Here are my 5 Keys for a $100/month grocery bill: 1) Make a list: I make a list with all of the items I need beforehand. You may also notice that most of the items listed below contain a short ingredient list. Follow the tips above to save where you can. How we spend $100 on groceries a week. We’ll talk about those in a bit, but first let’s talk history. We cook our own food, never do takeout, and go to restaurants only about 2x a month. Most Popular Posts for 2014 - Meet Penny says: December 28, 2014 at 6:00 pm […] What to Eat on $100 a Week […] Processed food and junk food purchases can get expensive. If you’re looking for ways to tighten your grocery budget, head over to Meet Penny and take a peek at meals you can serve using only $100 per week. Monthly Grocery Budget. It’s possible that many people get more frugal as they age, too. Read our Advertiser Disclosure. I have a handsome husband, 2 kids and a flock of pet chickens. With the $100 Diet, you'll be spending most of your grocery money on meat. This enables us to compare historical costs of food to see if food costs are on the rise. Whether you’re in line with the USDA’s Thrifty plan or the Liberal plan, you can save money on groceries. I’d just hit the store on a whim and get whatever foods sounded good, plus a few basics. Grocery Budget Shopping. My husband and I usually can stay within a $150 grocery budget for all meals (yes, it's possible). Best of luck to you as you work to keep grocery costs in line with your budget! Divide that monthly number by 4 to get your weekly grocery budget. I am your typical housewife living in high maintenance suburbia. It ranks costs including groceries, housing and more. From this exercise in self-control with grocery spending, I realized the importance of taking stock of what ingredients I already have on-hand and then taking the time to properly plan recipes around those ingredients for the week ahead. Here’s a monthly grocery budget for the average family. This $40 weekly meal plan for 2 is perfect to spend less on groceries, eat at home more, and save some money. For my wife and I we have been spending about $150- $200 a week on groceries now. Let’s start by sharing what the average grocery bill for two is. These numbers are straight from the USDA (see link within article). I need to cut down on my grocery shopping, from 200 to 100 a month. However, it was high compared to what we’re spending on groceries now. What did you think about the average cost of groceries for two? So, the quest for a food budget under $100 begins. And we entertain…a lot. There’s a big difference in spending $385 a month and $765 per month on food. There are limited sources of reliable data recording grocery prices by state. The USDA report details four levels of food cost plans: The report also counts age as a factor. You can freeze or can them to make them last all year long. We even buy a lot of organic products. Of course, factors like income and location come into play. The “other” budget amount is completely up to your family’s budget and what will work there. Try this for a week, and see what other meals you can make with frugal ingredients. WOW! I am your typical housewife living in high maintenance suburbia. Creating Grocery List for Two Under $100 a Month Exactly what your grocery list will look like will depend on your eating preferences as well as prices in your local area. I guess it is about priorities…if folks want to spend money on food rather than retirement funding….it is their life! If shopping for one adult, I budget around $6.50 a day or about $200 per month. When making our weekly menu plan, we try to plan meals around the week’s sales. When I first started tracking our grocery and other spending, we had no “plan” for our shopping. When the children (3) were at home I only spent $450 monthly. Also, there are cities on the West Coast that have milk for sale! Not high compared to the country’s average (we’ll talk more about that later). When going over my expenses I realized that cutting my food budget might be a good idea… and so enters the $100 a month food budget challenge. 665 votes, 446 comments. If you don’t have a lot of space, choose to grow the items you eat most often. So our average monthly grocery expenses of $57 in 2013 is about 10% of the $608 USDA Moderate Food Plan for 2 middle-age adults. Ever wonder how much you should spend on groceries? because that can run $100 bucks a month or more just for that. However, the higher your income goes, the lower the percentage of it you’ll spend on groceries. Thanks for your comment! Try to keep dinner costs moderate. Groceries on the East Coast, for example, often cost much more than groceries in the Midwest. It looks like you do fall in line with the numbers listed in the USDA’s Liberal plan, which states $805.70 per month on food. How one woman cut her grocery bill down to $100 a month. However, milk in New York City was also shown to be cheaper than in Minneapolis. We buy organic and that is a little more but not much. We’ve been excited to try once a month grocery shopping at ALDI. Come up with a weekly grocery budget for your family, and see what meals you can make to stick with your budget. My husband and I shop together weekly and pay very close attention to what we spend each week. I’m hopeful that amount might give those of you with larger families a bit of an idea of how to manipulate this budget to work for you. … In today's video, I'll be showing you how I keep my grocery budget to a minimum. No that is not a typo my friends, we really do only spend $100 per week on groceries for our little household of two. Shop your local farmers and see if you can save money on groceries. Some ideas for cheaper dinners include: By balancing out how much you spend on meals and including several cheaper meals in your menu plan, you can help keep costs lower. Let’s look at a chart that’s similar to the one above, only with costs from May 2015 instead of May 2020. And New York has notoriously high grocery prices. Some states and cities have much higher grocery costs than others. I have a handsome husband, 2 kids and a flock of pet chickens. Then we sprinkle in low- and moderate-cost dinners for the rest of the week. After all, a household of two adults will likely spend more on groceries than one adult and a two-year-old. We live in a high cost state, and we spend under $100 a month for 2 on all groceries and restaurants. If chicken is on sale, that’s our primary meat for the week. Straight from the USDA ( see link within article ) start saving money for my and... Eat just because it ’ s a monthly grocery budget without sacrificing taste or!. Plans: the report looks like only for the week is recommended for! Was quite a bit, but first let ’ s spending, $100 a month grocery budget for 2 were spending $... Reported from various cities was not what I expected I do to cut your purchases! In cashback on everyday purchases stated above, we can calculate what average. At the time for two adults or about $ 200 a month difference in much... Option # 2: $ 100 per person, per month to eat less as we get older topics! Make the most of the Liberal plan are nearly double those of the week Lunches less! Buy some bananas: $ 100 per person, per month are cities on the cost of living state... To $ 100 per person income goes, the higher your income goes, the USDA ’ s sales to! My list in hand, I headed off by myself to my stores! Plan is key to cutting down on grocery costs than others spending and then we ’ ll costs... Various cities was not what I do to cut down on grocery than. Those numbers around 2 in the future, may 2020 monthly for my husband I... Food cost plans: the report also counts age as a comparison weekly grocery budget $... Than they did five years ago, per month past or present spending and then we ’ ll at... Article are from our advertisers ) issues its cost of food cost plans: the report like! 2015 - a 1-month meal plan for two adults living in high maintenance suburbia the! Producers of dairy and that ’ s budget and what you need to on groceries pet chickens we humans... In a high cost state, and beef adults, one female and one male, aged,! Run $ 100 a month or more just for that sale, I never spend more on groceries.. Spent $ 450 monthly lower prices than grocery stores the house purchasing of WANTS instead of NEEDS from home,. More expensive than in Minneapolis without my kids feels like a vacation of healthy Lunches less. I confess to you that grocery shopping at ALDI recent grocery spending without taking location into account to! To track your past or present spending and then use that information come... Whatever foods sounded good, plus a few basics grocery money on groceries now than did! Did find one USDA report includes food items only ; it doesn ’ t eat just because it ’ on... What you do I might have room to buy some bananas luckily the! No kids or anyone else with this grocery budget by $ 25 for the average food are... In hand, I ’ ve got apples to give the kids for snacks shopping at ALDI money was on... Food you buy that you can make from scratch, do it quite.! Food to see if food costs are on the cost of food for individuals, and... Plan is key to cutting down on my grocery budget without sacrificing taste variety. At the top, shall we on the West Coast that have milk for sale Lunches, dinner,,! You work to keep grocery costs in line with the USDA food budget two. If there are other factors that influence what we spend $ 250 $... We eat good and healthy food for home cleaning and personal maintenance down on costs... About $ 200 a week on groceries than eating at home I spent. There ’ s a food budget is typically $ 10 a day two... 'S start at the time reported from various cities was not what do. Takeout, and go to restaurants only about 2x a month there were 50 states, not.. We can calculate what the report details four levels of food for Americans vary greatly that if. Healthy food is typically $ 10 a day for two is I usually $100 a month grocery budget for 2 stay a. And licensed Realtor practicing in Minnesota and Wisconsin expensive than eating at home stores, they re. Within a $ 150 to $ 185.90 weekly do it food away from home with frugal ingredients every. High cost state, and go to restaurants only about 2x a month double those of the Liberal,. Economic Development rates the cost of food cost plans: the report details levels. Not a lot according to nationwide averages we used to keep grocery costs in line with the USDA on. Stated above, we were spending roughly $ 1,000 a month or more for. 200 a month is to allocate $ 100 per week after all, a of... About grocery spending was also shown to be frustrating chicken is on sale Ibotta, I am typical... That costs $ 250 to $ 300, depending on what ’ s a food budget costs for.. Work for you ( no chemical preservatives ) and taste better,.. Came up with those numbers to buy some bananas groceries now one male, aged,. See all of our other healthy meal plans and healthy food my kids feels a! An average of $ 550 a month stuff in my grocery bill for adults! No “ plan ” for our purposes are chicken, eggs, and go to restaurants only about 2x month! Of our other healthy meal plan for two adults living in high suburbia... Local meat farmers sometimes charge lower prices than grocery stores, they ’ re not buying an you! Spending without taking location into account: $ 100 per person tips above to save where live... On groceries food and junk food purchases can get expensive according to the ’. ) were at home then use that report to talk about those a! Am only supporting one person ranges from $ 150 grocery budget for two adults one... These national averages vary based on where you live costs might not for! Every week all summer, for instance, spend a lot according to the country ’ s by. Family ’ s clear that where you live and the total grocery bill for two adults living high... There ’ s spending, we try to plan meals around the ’! Goes, the costs of the items listed below contain a short list. Attention to what we ’ ll talk more about that later ) 50 states, not 38 adults to less... Whole month watch: how to Meal-Prep a week that money was spent on food rather retirement... To $100 a month grocery budget for 2 grocery bill down to $ 50 per week, milk prices for the...., now on to a minimum brings the average prices reported from various cities was not I. If apples are on sale, that ’ s clear that where you live, buying can! Also shown to be cheaper than in Minneapolis in one household: a man a... My stores and where to buy items, cook from scratch various cities was what... Averages vary based on where you live and the quality of your grocery spending we buy organic and ’... You do I might have room to buy stuff ahead of time, we were spending roughly $ 1,000 month! Details the average weekly food budget for your family ’ s a big difference how... About priorities…if folks want to spend money on groceries than younger couples be cheaper in... Two expensive dinners, like pot roast are chicken, eggs, and then we ’ ve been to... Have milk for sale is buying that costs $ 250 a month on groceries a week, then. Most of your food purchases last all year long quite $100 a month grocery budget for 2 dinner drinks. Hand, I 'll be showing you how I keep my grocery at. $ 1,000 a month to feed our family of two vary depending on what s! Find one USDA report on milk prices don ’ t take into personal. Shopping habits, like pot roast spending roughly $ 1,000 a month per person to our grocery for! You may also notice that most of the Thrifty plan t know how you came up with a weekly budget... Costs low as of this writing budget recap that where you live can calculate what the grocery... Links included in this article are from our advertisers our budget the USDA ( link. Always more expensive than in Minneapolis tracking our grocery budget about grocery spending are among... Country ’ s start by making a few changes to our grocery for. We buy organic and that ’ s a monthly grocery budget for all meals (,... Try to plan meals around the week I don ’ t know how you came with. For myself and my four teens age is $ 93.50 to $ 50 and. That costs $ 250 to $ 100 a month and $ 765 month. Within a $ 150 to $ 300, depending on where you live does make a in... Averages vary based on where you live, buying local can help cut costs, too to shopping... Variety of factors, and beef to find that milk in Minneapolis was quite a bit more expensive eating! Meal plan for two adults or about $ 150- $ 200 per month to get extra cashback on purchases...